Príbeh

Náš príbeh sa odohráva v budúcnosti. Ďalekej či blízkej? To nie je až tak podstatné, a  úprimne, sám neviem! Či to už však bude o dvesto rokov alebo v roku 3000, na tom skutočne nezáleží. A dúfajme, že to radšej NEBUDE. Že takáto budúcnosť nenastane. V tom čase totiž na Zemi a pár ďalších osídlených planétach (veru tak, už nastala kolonizácia slnečnej sústavy, ba aj vzdialenejších kútov galaxie, no v dosť skromnom merítku, pretože ako sa ukázalo, planét vhodných k osídleniu je vo vesmíre pomerne málo) vládne tvrdou rukou Arcimonarch. Takmer na spôsob stredovekých orientálnych despotov. A potom je tu samozrejme všemocný Zväz, akýsi senát či parlament, ak chcete. Avšak kto koho ovláda (a do akej miery), či panovník senát alebo je tomu naopak, to je záhadou. Pre bežného človeka je ťažké, ak nie rovno nemožné preniknúť spleťou intríg, zamlčovania a zahmlievania a dopátrať sa pravdy. Spoločnosť tých čias, hoci vládnuca vyspelými  technológiami, má akoby pseudofeudálnu formu, kde je privilegovaná spoločenská elita, akási šľachta ovenčená titulmi. Je to stav, do ktorého sa možno len narodiť, a táto moderná šľachta má všetky možné privilégiá, len práva, žiadne povinnosti a obrovský kapitál, ktorým bezuzdne mrhá. Potom je tu už len drvivá väčšina obyvateľstva, ktorá oproti tomu nepozná súkromné vlastníctvo, práva má oklieštené, no zato povinnosti... no povinností, tých má neúrekom. A predsa to nemusí byť zlý život... Za predpokladu, že vám stačí mať vždy plné brucho a k tomu kopec zábavy. Takto drží systém svojich ľudí pod dozorom. Staré rímske heslo „Chlieb a hry“ je dôsledne uplatňované a dovedené do dokonalosti.

Zem budúcnosti tvorí jediný superštát a autoritatívnej vláde (mnohí si v tichosti myslia, že jednoducho diktatúre – a neboli by ďaleko od pravdy) nie je možné uniknúť na nijaký zo známych osídlených svetov. Všade tam až siahajú chápadlá Zväzu. A ten vie o všetkom... ten nestrpí nesúhlas a odpor. 

Ale je jeden muž, ktorý môže ešte tragický vývoj zvrátiť k lepšiemu. Je to básnik, burič, neúplatný idealista, ktorého ľudia tak milujú a v krátkom čase sa jeho vplyv tak zväčšil, že nik sa ho neodváži odstrániť, ba dokonca ani očierniť. Takúto hrozbu voči systému však nemôže ani Arcimonarch, ani Zväz tolerovať, a preto sa rozhodnú svojho odporcu zbaviť veľmi premysleným a zákerným spôsobom: počas jednej z jeho vesmírnych plavieb ho vysadia, tak ako za starých čias zaoceánskych ciest a moreplaveckej éry, na opustený ostrov, teda v našom prípade opustenú a neobývanú planétu. Na vzdialenú, nepreskúmanú planétu, ktorá má len číslo v astronomickom katalógu. Na Planétu bez názvu...

A to ešte nehovoríme o tom, že kardinál, najvyšší predstaviteľ nového krutého náboženstva má s naším hrdinom osobné spory a rozhodne sa preto riskovať – odhodlá sa z pomsty k zúfalému a hanebnému činu; nechá si najať najlepšieho zabijaka aký kedy existoval, aby raz a navždy zbavil diktátorskú vládu svojho najväčšieho protivníka.

Dokáže sa civilizáciou zhýčkaný básnik vyhnúť tomu, čo je de facto trestom smrti? Teda prežiť na nehostinnej planéte obývanej nebezpečnými zvermi? Ak áno, možno popri tom odhalí tajomstvo Planéty bez názvu a stane sa najsilnejším človekom v celom vesmíre.

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net